Gönderen Konu: Esrar ve Panik Atak  (Okunma sayısı 11955 defa)

Çevrimdışı GreenPeez

• Üye
  • *
  • Manitalar gece güzelleşir...
Esrar ve Panik Atak
« : Eylül 21, 2010, 10:19:13 ÖS »
Konuya nasıl girsem bilmeiyorum ama şöyle başlayayım : yaklaşık olarak 6 aydan beri desem doğru olucak başladı bu mevzu. Çok şüpheci bir kişiliğim var ve bünyem olması gerkenden hızlı. kalbim hızlı atıyor çeşitli sorunlar yaşıyorum ama daha hiç doktora gitmedim gidicek cesareti bulamadım... Zaten bünyede bunlar varken bide işin içine hergün esrar girince iyice arttı... şüpheci triplerimin ardı arkası gelmedi enselendikmi eslenicezmi polismi cartmı curtumu derken, bünyemin hızlı olması ve esrarında hızlandırması değişik sonuçlar doğurmaya başladı kalbim yerinden fırlayacakmış gibi olur son içişlerimde kalp krizi geçiriyor hissine kapılır bayılıcak gibi olurum.. kolum uyuşur vs... durumun ciddiyetinin farkına vardığımdan beri hala kendime gelebilmiş değilim... ölümle ilk defa bu kadar burn buruna gelmiş hissettim kendimi daha önce her nekadar çok şey geçmiş olsada başımdan... bayramdaydı esrarın etkisinde iyice artan bi nöbet geçiridm sanırım... acayip stressliydim o akşam 5 saat boyunca kalbimin ritmi düzelmedi şuan türkiyedeki en kral sigaranın kafası zaten 2 saat.. kanaldan dolayı olduğunu sanmıyorum :)... bu olayın etkisiyle zaten düzensiz olan uykum ve uyuyamam dahda şiddetlendi ne zaman uykuya dalsam ölüyorum hissiyle irkilmekten bıktım gına geldi, hiç bir madde kullanmadan kalp krizi geçiriyorum hissi, nefes alamama,alınan nefesi yeterli bulamama, titreme, kalbimin durduğu hissi iyice patlak verdi... kendi çapımda ufak bi araştırma yaptım ani ses hareket ani olmasa bile göre göre de olsa dehşet verici şekilde korkuyorum.. ayrıca sosyal fobimin olduğunu öğrendim... ve buda panik atak ve maddelerin etkileşimi hakkında ufak bir yazı...

Alıntı
10. Madde Kullanımına Bağlı Anksiyete Bozukluğu:
Özellikle alkol ve kokain,esrar;amfetamin içeren "haplar" anksiyeteye sebep olabiliyorlar.Alkol -panikatak ilişkisini detaylı ayrı bir başlık altında inceleyeceğiz. Bir çok alkol bağımlısında zamanla anksiyete-panikatak gelişebiliyor. Bazen de alkol miktarı azaltılınca veya birden bırakınca-alamayınca yoğun anksiyete ortaya çıkabilir. Alkol ayrıca merkez sinir sistemini baskılayarak depresyona da yol açabilir. Panikataklıların bir kısmı sonradan alkolle "dostluğu" derinleştirir.Bir kısmı da ilk defa alkolle tanışır.Hatta yanında alkolle dolaşanlar olur...panik gelmesin diye alkollü gezinen çok panikataklı vardır...

Esrar son yıllarda gittikçe artan hızla kullanılmaktadır.Panikatağa yatkın , şüpheci-kıskanç insanlarda esrar ciddi psikiyatrik sorunlara yol açmaktadır.İlk defa esrar kullandıktan sonra panikatak yaşayan çok insan gördüm. Bazen buna sevgilisi-eşini aşırı kıskanıp,yaşamı çekilmez hale getiren hezeyanlarda eşlik edebiliyor.

Maalesef uyuşturucu tacirleri esrarı masum göstererek yaygınlaştırmaktadırlar.Bize gelen gençlerin çoğu o kadar kanıksamışlar ki, çok rahat ve övünerek ve nerdeyse bize de esrarı önerecek duruma gelmişlerdir.

Kokainde beyindeki Adrenalin,Dopamin gibi hormonları aşırı salgılatarak , depoları boşaltarak uyarı oluşturur.Anksiyete-panikatağa yol açabilir.

Esrar gibi yaygınlaşan Extazi de ciddi psikiyatrik problemlere sebep olmaktadır. Bir çok gece kulübü ve barlarda, bazı okul çevrelerinde, hatta mahallelerde "ekmek -peynir" gibi satılmaktadır. İçeriğinde uyarıcı Amfetamin türevleri vardır.Başlangıçta kokain gibi uyarıcıdır.Enerji depolarını boşaltır.vucut ısısını artırır.Çarpıntı ve ağız kuruluğu yapar. Huzursuzluk yaratabilir.Paniğe yatkın birisinde kolaylıkla paniğe çevirebilir.Bazende ciddi depresyonlara sebep olmaktadır.

ayrıca bende bulunan diğer rahatsızlıklar kansızlık, kalbin ritminde ruhaflık ve boğazlarda sebebini bilmediğim kronik iltihap(hafif ama başka birşey olma ihtimalide var) kansızlık ve guatır ve sosyal fobi denilen olayında panik atağı tetikeldiğini öğrendim.. ve esrarında ufak çapta En önemlisi Hiç bir problemim hakkında bir sağlık kuruluşuna başvurmuş değilim... Bu yazıyı neden yazdım bilmiyorum :) Anlaşılabilirmi onuda bilmiyorum ama beni bilgilendirirseniz sevinirim bu konuda...

Konuyu Paylaş:
  facebook  twitter  google  google

Çevrimdışı OCB

• Üye
  • *
    • Cannabist.net
Ynt: Esrar ve Panik Atak
« Yanıtla #1 : Eylül 21, 2010, 11:53:56 ÖS »
psikolojinle oynuyor,uzun süre esrardan uzak dur panik atak olmuş olabilirsin, sağlık kuruluşuna görün tanı koyarlar.

Çevrimdışı mavi çilek

• Üye
  • *
  • acıların kadını
« Yanıtla #2 : Eylül 22, 2010, 02:19:05 ÖS »
bir şey sorucam geçirdiğin nöbetler yada ataklar ne kadar sürüyor? 5 saat kalbim hızlı attı falan demişsin ama atağın tavan yaptığı hal ne kadar sürüyor?

Çevrimdışı GreenPeez

• Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Eylül 24, 2010, 11:43:58 ÖS »
bir şey sorucam geçirdiğin nöbetler yada ataklar ne kadar sürüyor? 5 saat kalbim hızlı attı falan demişsin ama atağın tavan yaptığı hal ne kadar sürüyor?

kalbüm sürekli hızlı atmakta... geçirdiğim nöbetler o anki psikolojimle her nekadar tahmin edemesemde 5-10 dk ve sürekli tekrarlyan nöbetler şeklinde devam ediyor. Sağlık kuruluşuna bu hafta içinde başvuracağım... ayrıca guatr, kansızlık gibi testlerede tabi tutulacağım var olduğunu biliyorum zaten bu hastalıklarda panik ataka tetikleyicisiymiş... bünyem hızlı birde esararlar birleşince iyice zıvandan çıkıyor tabiri caizse :) ayrıca arada hafif nöbetlerde geçiyorum, çarpıntı şeklinde yahur kalbin durması şeklinde, aşağı yukarı 1 haftadır uyuyamıyorum :) uykuya dalacağım her an birden irkilip öleceğimi zannediyorum... yoksa ben sıyırıyomuyum :D bunlar birer çelişkimi

Çevrimdışı mavi çilek

• Üye
  • *
  • acıların kadını
« Yanıtla #4 : Eylül 25, 2010, 10:03:44 ÖS »
bunlar ne biliyormusun beynin şakası...
senin o an çektiğin acıyla felç geçiren birinin o an çektiği acı aynı...
bahsettiğin şeylerin yüzde 90 nını bende yaşadım 2 ay boyunca, kardiyologlar dahiliyeciler aciller çok süründüm 2 ay sonra teşhis koydular dedilerki anksiyete bozukluğu ondan sonra 3 hafta geçti ama ilaçlar fayda etmedi sonra gerçek teşhis ortaya çıktı panik bozukluk.. atak değil ama panik atak en fazla yarım saat hadi bir saat sürsün bu uzun saatlerce sürüyor belki günler...
tavsiyem hemen bir psiyatra gitmen ama tabii ondan önce bir kardiyolog tarafından muaene edilmen lazım ve kan testi yapılması lazım tiriot varmı diye ondan sonra doktor amcam yazacak sana paxil-dideral-mirtaron vs. ilaçları almaya başladıktan 10 gün sonra nefes alabilmeye başlıyacaksın..

Çevrimdışı GreenPeez

• Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Eylül 26, 2010, 01:25:14 ÖÖ »
bunlar ne biliyormusun beynin şakası...
senin o an çektiğin acıyla felç geçiren birinin o an çektiği acı aynı...
bahsettiğin şeylerin yüzde 90 nını bende yaşadım 2 ay boyunca, kardiyologlar dahiliyeciler aciller çok süründüm 2 ay sonra teşhis koydular dedilerki anksiyete bozukluğu ondan sonra 3 hafta geçti ama ilaçlar fayda etmedi sonra gerçek teşhis ortaya çıktı panik bozukluk.. atak değil ama panik atak en fazla yarım saat hadi bir saat sürsün bu uzun saatlerce sürüyor belki günler...
tavsiyem hemen bir psiyatra gitmen ama tabii ondan önce bir kardiyolog tarafından muaene edilmen lazım ve kan testi yapılması lazım tiriot varmı diye ondan sonra doktor amcam yazacak sana paxil-dideral-mirtaron vs. ilaçları almaya başladıktan 10 gün sonra nefes alabilmeye başlıyacaksın..

ölme eşşeğim ölme...
eşşek ölecekte, ters dönecekte, bacağı güneş görecekte, sucuk olucakta, pişiriliecekte... yiyeceğiz

ilgin için teşekkür ederim bu hafta başlatıcam tahlilleri... bi psikiyatrımız eksikti :)

Çevrimdışı mavi çilek

• Üye
  • *
  • acıların kadını
« Yanıtla #6 : Kasım 24, 2010, 02:15:34 ÖS »
sende eylülden beri bi doktora gidememişsin be kardeşim :)

Çevrimdışı armin

• Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Şubat 18, 2011, 02:01:06 ÖÖ »
merhaba nette rastgele dolaşırken paylaştığın konu dikkatimi çekti üye oldum biraz geç oldu ama benim de diyeceklerim var.
1.si seninle pek çok yönümüz ortak mesela bende de sosyal anksiyete bozukluğu, panik at var. düzensiz besleniyorum süt ürünleri tüketmiyorum yeşillik yiyemiyorum vs. sonuç olarak anemi hastasıyım ayrıca tiroid  bezlerim düzensiz çalışıyor tıpkı senin gibi boğazdan sorunluyum. kendimi ifade etmekte zorlanıyorum sürekli kusurlu olduğum takıntılarına kapılıyorum kolay kolay arkadaş edinemiyorum içine kapanık ve utangaç biriyim bu da sosyal anksiyete bozukluğundan kaynaklanıyor. bir de tedavi olmaktan erinecek kadar tembeldim.
2. olarak arkadaşım sen kalp krizi geçirmişsin!!
bende de tıpkı sende olduğu gibi esrar kullanımından sonra nöbetler oluyordu. kalp sıkışması sanıyordum tam olarak kalp krizi geçiriyor muşum! nöbetler 10dk ila 30dk arası sürüyor tam bitti derken tekrar başlayabiliyor sırta ve boğaza da ağrılar vuruyor boyun geriliyor ve nefes darlığı başlıyor. o nöbet dediğin kalp krizi arkadaşım. geçmişte sinir krizi vs. geçirmişsen panik atak da varsa risk kat kat artıyor.  sana tavsiyem ilk olarak bir kardiyologa görün check-up yaptır. tüm testleri detaylıca incelettir psikiyatriste görün derdini anlat ve kalp krizi riskin olduğunu söyle ona göre tedavine karar verecektir. sosyal olmaya çalış yediklerine dikkat et. kolestrollü yağlı şekerli yiyeceklerden olabildiğince uzak dur. protein ağırlıklı beslen kan yapıcı ne varsa tüket, bolbol yeşillik ye süt ürünleri tüket kahvaltı da önemli! spor yapmaya özen göster internette sağlıklı beslenmeyle ilgili dökümanlar oku. bu söylediklerimi çoğaltabilirsin.. eğer bunları yaparsan iyi yaşarsın ya da dikkate alma cigara ve alkol kullanmaya devam et en fazla 2 yıl yaşarsın.. bunları sana ölümden kıl payı kurtulmuş biri olarak ölümün ne kadar feci bi durum olduğuna yalkından şahit olmuş biri olarak söylüyorum. bir de doğum tarihini ay ve gün olarak yazar mısın eğer şubat veya martta doğmuşsan emin ol 2 kat fazla risklisin.
geçmiş olsun kendine dikkat et..

Çevrimdışı Hayrani El Kalenderi

• Hayrani El Kalenderi
  • Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Şubat 18, 2011, 09:40:48 ÖÖ »
Çok fazla bad trip duygusu yaşadıysan panik atak olama ihtimalin var.Ama bu tamamen senin şanssızlığından olur.Zira bad trip ağırlıklı bir kafa çok nadir olur.En üflentisi bile yılda 2 kez falan bad trip ağırlıklı kafa yaşar.(her kafada biraz bad trip olur ama).Aslında bad triplerin en önemli nedenlerinden biri de bu maddeninin illegal olması.Yani bizim Türk psikiyatristlerin sürekli dillendirdiği bu panik atak-psikolojik bozukluk olayı kendilerinin ekmek yediği Devletin koyduğu yasak yüzünden oluyorsa oluyor.
Zaten çok fazla üznütü-ko0rku-panik duygularını hiçbir maddenin etkisi altında değilken bile yaşsan panik atak olma ihtimalin var.Mesela annemde de hafif panik atak var.Sebebi geçen yıllarda çok korkulu şeyler yaşadı.

Çevrimdışı Tiesto's Club Life

• Üye
  • *
  • In Search OF Sunrise
« Yanıtla #9 : Mart 23, 2011, 05:28:45 ÖÖ »
üşenme kardeşim bir sağlık ocağına git hallederler hemen
geçmiş olsun şimdiden ;)

Çevrimdışı GreenPeez

• Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Mart 30, 2011, 12:16:49 ÖÖ »
merhaba nette rastgele dolaşırken paylaştığın konu dikkatimi çekti üye oldum biraz geç oldu ama benim de diyeceklerim var.
1.si seninle pek çok yönümüz ortak mesela bende de sosyal anksiyete bozukluğu, panik at var. düzensiz besleniyorum süt ürünleri tüketmiyorum yeşillik yiyemiyorum vs. sonuç olarak anemi hastasıyım ayrıca tiroid  bezlerim düzensiz çalışıyor tıpkı senin gibi boğazdan sorunluyum. kendimi ifade etmekte zorlanıyorum sürekli kusurlu olduğum takıntılarına kapılıyorum kolay kolay arkadaş edinemiyorum içine kapanık ve utangaç biriyim bu da sosyal anksiyete bozukluğundan kaynaklanıyor. bir de tedavi olmaktan erinecek kadar tembeldim.
2. olarak arkadaşım sen kalp krizi geçirmişsin!!
bende de tıpkı sende olduğu gibi esrar kullanımından sonra nöbetler oluyordu. kalp sıkışması sanıyordum tam olarak kalp krizi geçiriyor muşum! nöbetler 10dk ila 30dk arası sürüyor tam bitti derken tekrar başlayabiliyor sırta ve boğaza da ağrılar vuruyor boyun geriliyor ve nefes darlığı başlıyor. o nöbet dediğin kalp krizi arkadaşım. geçmişte sinir krizi vs. geçirmişsen panik atak da varsa risk kat kat artıyor.  sana tavsiyem ilk olarak bir kardiyologa görün check-up yaptır. tüm testleri detaylıca incelettir psikiyatriste görün derdini anlat ve kalp krizi riskin olduğunu söyle ona göre tedavine karar verecektir. sosyal olmaya çalış yediklerine dikkat et. kolestrollü yağlı şekerli yiyeceklerden olabildiğince uzak dur. protein ağırlıklı beslen kan yapıcı ne varsa tüket, bolbol yeşillik ye süt ürünleri tüket kahvaltı da önemli! spor yapmaya özen göster internette sağlıklı beslenmeyle ilgili dökümanlar oku. bu söylediklerimi çoğaltabilirsin.. eğer bunları yaparsan iyi yaşarsın ya da dikkate alma cigara ve alkol kullanmaya devam et en fazla 2 yıl yaşarsın.. bunları sana ölümden kıl payı kurtulmuş biri olarak ölümün ne kadar feci bi durum olduğuna yalkından şahit olmuş biri olarak söylüyorum. bir de doğum tarihini ay ve gün olarak yazar mısın eğer şubat veya martta doğmuşsan emin ol 2 kat fazla risklisin.
geçmiş olsun kendine dikkat et..

çok teşekkür ederim yorumun için psikiyatriye gidiyorum 3 aydır uyku düzensizliği, düzensiz beslenme aynen var. Ölümü defalarca hissettim ne kadar kötü bi duygu olduğunu anlatamam... 21 mayıs doğum tarihim

Çevrimdışı RuFi06

• Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Nisan 01, 2011, 03:41:41 ÖÖ »
piskolojik olarak çömüş bulunuyorsun.
bırakamazsın böyle.
yavaş yavaş durman lazım..
şuanda sende birşey yok.
beyin olarak bitik durumdasın..

Çevrimdışı escobar53

• Üye
  • *
  • Herkesin kafası kendine.
    • http://www.cannabist.net/forum
« Yanıtla #12 : Nisan 01, 2011, 04:55:13 ÖS »
Yaramıyosa niye içiyosunuz gençler hiç düşünmüyomusunuz geri dönüşü olmayan hastalık olabilir daha sonra.   Uzun süre içmeyin gerekirse hiç içmeyin sağlık herşeyden önemli geçmiş olsun acil şifalar dilerim.

BALIKADAM

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Nisan 01, 2011, 05:09:05 ÖS »
 Panik atakmıydı neyin nesiydi ama Allah düşmanıma bile vermesin. Hastalara da acil şifa diliyorum.

http://www.panik-atak.com/forum/showthread.php?t=7400

3. yazı

Çevrimdışı Tiesto's Club Life

• Üye
  • *
  • In Search OF Sunrise
« Yanıtla #14 : Nisan 02, 2011, 11:12:50 ÖÖ »
Uzun süre içmeyin gerekirse hiç içmeyin sağlık herşeyden önemli geçmiş olsun acil şifalar dilerim.
Kendine dur demen gerektiği zamanı bileceksin.Bak ne kadar güzel söylemiş abim.
4 gündür 1 dal sigara içmedim ama mutluyum iyileştim ve bugün benim günüm
arada mola'lar iyidir ;) saygılar

Çevrimdışı Goajin

• Üye
  • *
« Yanıtla #15 : Nisan 02, 2011, 11:39:07 ÖS »
dostum kendini daha kötü hissettiren bir şeyi içme... aynı şeyleri bende yaşadım kalp krizi falan geçirdiğini düşünmüyorum... bende fazla asit,mantar,ot gibi zımbırtıları takılmaktan kayışı koparıcaktım... kendimi çok kötü hissettim uzun bir süre boyunca ve tedaviye başladım...manik depresif ve panik atak olduğumu söylediler... 3-4 sene ağır yaşadım ama şuan atlattım 2 senedir gayet rahatım arada sırada ot kullanıyorum ondada ortama falan girmiyorum...

eğer biraz içine kapanıksan ve sosyal ilişkilerin yoksa gayet doğal... çünkü insan sosyal oldukça,işinde başarılı oldukça, arkadaşlarıyla ilişkileri düzenli olunca ve başarı elde  ettikçe kendini daha mutlu ve rahat hisseder... sen şuan beyninin sesini dinliyorsun eğer birşeylere kanalize olursan emin ol kendini daha iyi hissedeceksin... spor yapmanı öneririm çok iyi geliyor , iyi bir seks partneri bul atakları en aza indirgiyor ;) zaten bütün bunlara enerjini harcadıkça atak yaşamaya enerji kalmıyor =P beynini dinleme sadecce hareket et biliyorum çok zor ama başarabilirsin...

pek çay türü yada kahve gibi şeyler içme bunlar tenin ve kafein bulundurduğu için atakları tetikleyecekdir...
şuan senin yiyecekler yada insanlar üzerinde vb. yaşadığın paranoyaların hepsini anlayabiliyorum...aynılarını birebir yaşadım hatta daha değişik şeyler de yaşadım ama etkilenmemen için sölemeye gerek duymuyorum

5 sene beraber olduğum hatun ki bunun 3 senesini aynı evde geçirdik gitti başkasıyla beraber olmaya başladı üstüne geldi utanmadan beni sevdiğini dönmek istediğini söyledi kafamı bulandırdıkça bulandırdı o zamanlar çektiğim acıları bir ben bilirim o hastalık yetmiyormuş gibi başıma gelmeyen kalmadı çıldırma noktasındaydım ama hepsini aştım dostum... dediğim sende herkes gibi bir insansın bu da demek oluyor ki sende aşabilirsin çünkü sende her insan gibi güç ve erdeme sahipsin...sadece enerjini senin için olan doğru yolda kullanman lazım

unutma ki bu durumdan sadece zamanla ve kendin çıkabilirsin onun için çoğu şeyi dert etme eğer herhangi bir yardım istersen her zaman yanında olurum dostum bana istediğin zaman sorular yöneltebilirsin.

not : bu durumlarda deneyim yaşamış kişilerden yardım almanı öneririm, çünkü aynı anda hastalık yaşayan kişilerle konuştuğun zaman sürekli aynı yaşadığınız şeyleri anlatmanızdan dolayı atakları daha çok tetikleyecektir... onun yerine deneyim yaşamış kişilerden yardım alıp bu işin içinden nasıl sıyrılabilirim ona çaba göster... onlar hangi durumlarda neler yaparak kendilerini daha rahat hissetmişler bu tür sorular yönelt...

kusura bakmayın biraz sayfayı işgal ettim =P ama bu durumu yaşadığım için gayet iyi anlıyor ve yaşayanları görünce üzülüyorum

BALIKADAM

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : Nisan 03, 2011, 02:39:01 ÖÖ »
bu durumu yaşadığım için gayet iyi anlıyor ve yaşayanları görünce üzülüyorum

Başlıktaki herkes ve kendim adına teşekkürler.

Çevrimdışı Goajin

• Üye
  • *
« Yanıtla #17 : Nisan 03, 2011, 11:57:08 ÖÖ »
rica ederim... bende teşekkür ederim paylaşımlar için umarım yardımcı olabilirim =)

Çevrimdışı GreenPeez

• Üye
  • *
« Yanıtla #18 : Nisan 03, 2011, 03:44:23 ÖS »
1 ocaktan beri kesin jübilemi koydum zaten ataklar azalmaya başladı. Cidden çok kötü bir durum ne zaman nerede ve neşekilde başına geleceğini bilemiyorsun. Tüm yorumlar, tavsiyeler için teşekkür ederim.

Çevrimdışı 420everyday

• Sessiz Üye
  • *
« Yanıtla #19 : Ocak 21, 2014, 08:15:31 ÖS »
kardesim rahat ol sadece ..